Samantha Riley Commercial QLD, Commonwealth and Australian record holder in this event withdrew from the meet after fullfilling the criteria for WSC selection by competing in the 50m event on day 1.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Caroline Hildreth | Acacia/AIS | 2:25.53 |
2. | Rebecca Brown | Melbourne/VIS | 2:25.89 |
3. | Brook Hanson | Nunawading/VIS | 2:26.02 |
Grant Hackett has withdrawn from the meet to recover from the influenza virus which dogged him during the Pan Pacs last week; this makes him ineligible for selection in the Australian team for the 2000 World SC championships meet in Athens, but free to concentrate on his Olympic preparation.
In a slow 400m final Ian Thorpe was the only qualifier for WSC team in a time well outside his best he swam to recover from the pan Pacs.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Ian Thorpe | SLC Aquadot/NSWIS | 3:45.78 |
2. | Craig Stevens | SLC Aquadot/NSWIS | 3:51.48 |
3. | Kieren Perkins | Commercial QLD | 3:52.73 |
Current title holder and Commonwealth Games medallist Lori Munz Shoalhaven Academy set the pace from the gun and was the leader to the finishing wall in a new Australian record time.
She had almost a body length clear from Sarah Ryan a three times winner of this event. Fifteen year old Kirsten from Coach Doug Frost's squad took her first senior medal at national in a good time for her age which will make her a contender for the relay team in Athens.
RESULT | ||||
---|---|---|---|---|
1. | Lori Munz | Shoalhaven | 54.00 NAR | |
2. | Sarah Ryan | Sthside Aq/AIS | 55.11 | |
3. | Kirsten Thomson | SLC Aquadot/NSWIS | 55.63 |
Matt Welsh Pan Pac silver medallist in 100m backstroke, and equal world record holder from last night in the 50m backstroke won from his fellow backstroke PP medallist ray hass by a narrow margin after fighting out the lead for the full 200m.
Title holder Adrian Radley won bronze.
Both Welsh and Hass qualify for national team selection.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Matt Welsh | Surrey Park VIC | 1:55.09 |
2. | Ray Hass | Firbank AQ Stars | 1:56.69 |
3. | Adrian Radley | Nunawading/AIS | 1:56.44 |
The surprise 100m backstroke equal gold medallist from the Ô99 Pan Pacs, Dyana Calub proved true to form and won by more than a second to earn a place on the WSC team to go to Athens.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Dyana Calub | Kingscliff NSW | 1:00.63 |
2. | Clementine Stoney | Albury NSW | 1:01.91 |
3. | Yasmin Dunn | Eastern Edge NSW | 1:02.14 |
Darren Lange 96 Olympian making a comeback almost took line honours from up coming Brett Hawke, both qualifying for the WSC in Athens.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Brett Hawke | Sydney Uni | 22.04 |
2. | Darren Lange | Academy QLD | 22.21 |
3. | Ashley Callus | Redlands QLD | 22.22 |
1996 Olympian Angela Kenned took out the honours in this event for the seventh time with newcomer to the senior ranks Carmen Cosgrove just .05 behind, followed by Jordana Webb just .04 after her.
Both Kennedy and Cosgrove make the cut for Athens.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Angela Kennedy | Yeronga Park QLD | 27.43 |
2. | Carmen Cosgrove | Claremont UNI WA | 27.48 |
3. | Jordana Webb | BHP Hunter NSW | 27.52 |
Rachel Harris with an 8:24.03 is the only WSC qualifier from this event. Not a good result for Australian women's distance freestyle in the lead up to the Sydney 2000 Games.
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | Rachel Harris | Claremont UNI WA | 8:24.03 |
2. | Charlene Benzie | Galston QLD | 8:34.81 |
3. | Emily Pedrazzini | Chandler QLD | 8:36.52 |
RESULT | |||
---|---|---|---|
1. | City of Perth WA | 7:24.43 | |
2. | Yeronga Park QLD | 7:25.20 | |
3. | Ginninderra NSW | 7:30.17 |